Word Problem Wednesday: Planting Tulips

By Mathnasium | Added Mar 28, 2017

 

"If you wish to make anything grow, you must first understand it." -Russell Page

Gardening, like math, can be hard work...but both are great fun, and both offer up rewards equal to the amount of time and effort you put into them!

This week we have a challenge for you that has to do with gardening and math, so PLANT your feet in the soil and DIG into this week’s Word Problem Wednesday—Don’t forget to check back tomorrow for the solution!

It costs Hank $23 to buy tulip bulbs for his garden. With those bulbs, he grows 160 tulips. He sells each tulip for 85¢. How much money does Hank make in profit?

Update! Here is the solution:

Hank gets $0.85 × 160 = $136 for all his tulips. Since he spent $23 to get the bulbs, his profit is $136 – $23 = $113.
Hank made $113 in profit for his tulips!

Did you reach the same conclusion? How does your analysis of Hank's tulip business compare to ours? 

(Top photo by Miquiten on Flickr, shared under the Creative Commons license.)