Contact Us for More Information

How did you hear about us?

News from Mathnasium of Marina del Rey

Alice's Allowance

Nov 29, 2017


One of the best ways to practice math skills is with money math! Do you get an allowance? In this week’s word problem challenge, Alice wants to know how long it will take her to save up for a video game using only her allowance money. Can you help her? 

Challenge: Alice is saving up for a video game that costs $45.00. She gets $20.00 every Monday in allowance, but she spends $15.00 each week on lunch at school. How many weeks will it take for Alice to save up for the video game?

Don’t forget to check back tomorrow for the solution!