Problem of the Week (Nov 12-16)

Nov 13, 2018 | Country Hills

Grade 1-3:

Question: There are 4 houses on a hillside, each a different color. The second house from the right is blue. The second house from the left is pink. The yellow house is to the right of the green house. How many houses are between the yellow house and the pink house? What color(s)?

Grade 4-6:

Question: Abe has 4 apple trees and picks 12 apples from each. If 8 apples fit in a basket and each basket costs $0.60, then how much does Abe need to spend on enough baskets for all the apples?

Grade 7-9:

Question: One cricket chirps once every 16 seconds. Another cricket chirps every 17 seconds. If both crickets chirp at the same time, then how long will it be before they both chirp at exactly the same time again?

Grade 10-12:

Question: The Bhattacharyya family goes to a restaurant and orders 2 grilled cheeses and 1 harvest salad for a total of $26.50. The Chung family goes to the same restaurant and orders 3 grilled cheeses and 4 harvest salads for a total of $56.00. If the Ingalls family also goes to the restaurant and orders 2 grilled cheeses and 2 harvest salads, then how much will their meal cost?

Math tutors near

Could not find Centre, try again