Mathnasium 7840 Madison Avenue, #148, Fair Oaks CA 95628 (916) 967-6222   fairoaks@mathnasium.com

Contact Us for More Information!

* indicates a required field
  • phone number format invalid
  • email format invalid
Problems detected, please review the form.
protected by reCAPTCHA
Privacy - Terms

News from Mathnasium of Fair Oaks

Problem of the Week

Jan 9, 2022

 

 

 

 

 

 

Did you figure it out?

Answer:   f(x) = $0.35x + $4.50

Solution:  First, we notice that when the number of scoops of super vitamin powder increases by 2, the price increases by $5.55 – $4.85 = $0.70. So, each scoop of super vitamin powder costs $0.35. To find the cost of a 16–ounce smoothie without the super vitamin powder, we can subtract $4.85 – $0.35 = $4.50. So, the cost of a green smoothie is $4.50 plus the total of $0.35 times the number of scoops:

f(x) = $0.35x + $4.50

 

 

 

 

 

 

 

Did you figure it out?

Answer:  $4.20

Solution:  Each soda costs $0.10 more than a bottle of water. So, each day, William saves $0.10 × 6 = $0.60. In a week, he saves $0.60 × 7 = $4.20.