Problem of the Week

Sep 19, 2021 | Folsom

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Did you figure it out?

Solution:  To find the price of the rentals, we can use the expression C = $20.00 + $1.50t + $2.98g wherein C is the total cost of the rental, t is the number of hours spent with the jet skis, and g is the gallons of gas used. James rented 1 jet ski for 2 hours and used 0.75 gallons of gas, so he spent $20.00 + $1.50 × 2 + $2.98 × 0.75 = $25.24 after rounding.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Did you figure it out?

Solution:  Three tokens for the roller coaster cost 25¢ × 3 = 75¢. Five tokens for the Ferris wheel cost 25¢ × 5 = $1.25. The total cost for 7 rides on the roller coaster cost $0.75 × 7 = $5.25, and 7 rides on the Ferris wheel cost $1.25 × 7 = $8.75. So, Landon spent $5.25 + $8.75 = $14.00 on rides.

Math tutors near

Could not find Center, try again