Word Problem Tuesday: Colored Pencils Vs. Crayons

May 24, 2016 | San Ramon

Word Problem Tuesday: Colored Pencils Vs. Crayons

 

 

Happy Word Problem Tuesday! This week's word problem goes out to all of you who love getting colorful and creative! 

Harrison bought a box of 64 colored pencils for $24.00 and a box of 36 crayons for $12.60. Which cost more, a single colored pencil or a single crayon?

 

Here's the solution!

To find the price of each pencil, we divide the total cost of all the pencils by the number of pencils. Each pencil is worth $24.00 ÷ 64 = 37.5¢. Let’s compare to the price of a crayon, which is $12.60 ÷ 36 = 35¢. The value of a colored pencil is greater than the value of a crayon!

 

For more information about Mathnasium of San Ramon, call us at (925) 806-0600!

Math tutors near

Could not find Center, try again