Mathnasium 7123 Mexico Road, St. Peter's MO 63376 (636) 812-6284   stpetersnorth@mathnasium.com

Contact Us for a Risk- Free Assessment!

* indicates a required field
  • phone number format invalid
  • email format invalid
Problems detected, please review the form.
protected by reCAPTCHA
Privacy - Terms

ALERT

PLEASE CHECK OUR FACEBOOK PAGE FOR WEATHER ANNOUNCEMENTS

News from Mathnasium of St. Peter's North

Word Problem Wednesday 5-9-18

May 9, 2018

Question: Logan buys a box of 64 colored pencils for $24.00 and a box of 36 crayons for $12.60. Which costs more, a single colored pencil or a single crayon?

Answer:  a single colored pencil

Solution:  To find the price of each pencil, we divide the total cost of all the pencils by the number of pencils. Each pencil is worth $24.00 ÷ 64 = 37½¢. Let’s compare to the price of a crayon, which is $12.60 ÷ 36 = 35¢. Since 37½¢ > 35¢, the value of a colored pencil is greater than the value of a crayon.