Word Problem Wednesday: Coloured Pencils Vs. Crayons!

May 18, 2016

Happy Word Problem Wednesday! This week's word problem goes out to all of you who love getting colourful and creative! Give it a shot; we'll update with the answer tomorrow!

Harrison bought a box of 64 coloured pencils for $24.00 and a box of 36 crayons for $12.60. Which cost more, a single coloured pencil or a single crayon?

Update: Here's the solution!

To find the price of each pencil, we divide the total cost of all the pencils by the number of pencils. Each pencil is worth $24.00 ÷ 64 = 37.5¢. Let’s compare to the price of a crayon, which is $12.60 ÷ 36 = 35¢. The value of a coloured pencil is greater than the value of a crayon!

SEE HOW MATHNASIUM WORKS FOR YOUR SITUATION

Answer a few questions to see how it works

My Child is:

arrow
arrow

OUR METHOD WORKS

Mathnasium meets your child where they are and helps them with the customized program they need, for any level of mathematics.

HELP YOUR CHILD ACHIEVE THEIR FULL MATH POTENTIAL

We have over 1,000 centres. in North America. Get started now.
  • Find a location
  • Get a math skills assessment for your child
  • Your child will complete a customized learning plan
arrow
Get Started by Finding a Local Centre

Math tutors near

Could not find Centre, try again