Problems of the Week May 31 - Jun 4, 2020

May 31, 2020 | Killarney

Solve the Problem of the Week for your grade level!

Get a Problem of the Week ballot and submit your entry before closing time on Thursday. All correct solutions will receive 5 extra punches on their Reward card at the start of their next session in the math learning centre. If you are using our online math tutoring platform, you can also submit your entry during your next online math learning session.

Grades 2-4: Liza sells 2 bunches of violets for 6 pennies. If each bunch has 6 violets, then many violets cost a penny?

Grades 5-6: Henry teaches language lessons. His most expensive lessons cost 60 pounds, and his least expensive lessons cost 1 shilling. If 20 shillings make 1 pound, then what is the range in language lesson prices? Give your answer in pounds and shillings.

Grades 7-8: Clara, Freddy, Henry, and Liza are all sitting together on a sofa. Clara is sitting next to Henry, and Freddy is not. Clara and Freddy are both between two people, and Liza is not. Liza is to the left of Henry. From left to right, in what order are they sitting?

Grades 9 and up: It’s 9:31 am and Alfred is running late for his wedding. He runs 500 metres to catch a taxi, which takes him 12 kilometres to the church at an average rate of 30 kilometres per hour. If Alfred makes it to the church exactly on time at 10:00 am, then what is his average running speed per second from 9:31 am until he leaves in the taxi?

Math tutors near

Could not find Centre, try again