Problems of the Week Sep 6 - Sep 10, 2020

Sep 6, 2020 | Killarney

Solve the Problem of the Week for your grade level!

Get a Problem of the Week ballot and submit your entry before closing time on Thursday. All correct solutions will receive 5 extra punches on their Reward card at the start of their next session in the math learning centre. If you are using our online math tutoring platform, you can also submit your entry during your next online math learning session. 

 

Grades 2-3: Michael’s soccer team is having a bake sale. They bake 2 each of 3 kinds of pie, then cut each pie into 8 slices. How many slices of pie can Michael’s soccer team sell at their bake sale?

Grades 4-6: Katie is comparing the prices of 4 different pies. A cherry pie costs $6.00. A chocolate cream pie costs $11.00. A blueberry pie costs $7.00. A peach pie costs the average price of all 4 of the pies. How much does the peach pie cost?

Grades 7-8: Daniel orders a pumpkin pie from a bakery. The pie costs $16.60. He tips the baker 15% rounded up to the next dollar. By how much money does Daniel round the tip?

Grades 9 and up: Soren and his family share a lemon meringue pie that weighs 2 kilograms. Soren takes a slice whose angle measures 40°. How much does the remaining pie weigh?

Math tutors near

Could not find Centre, try again