Problems of the Week Sep 13 - 27, 2020

Sep 15, 2020 | Killarney

Solve the Problem of the Week for your grade level!

Get a Problem of the Week ballot and submit your entry before closing time on Thursday. All correct solutions will receive 5 extra punches on their Reward card at the start of their next session in the math learning centre. If you are using our online math tutoring platform, you can also submit your entry during your next online math learning session. 

 

Grades 2-3: Natalie prepares 16 equal-sized florets of broccoli for family dinner night. Each of the 4 people in Natalie’s family eat the same amount of broccoli, and there are 4 florets left over. How many florets does each family member eat?

Grades 4-6: William used to drink 6 cans of soda per day, but he decided to replace his soda with bottled water. If a can of soda costs $0.85 and a bottle of water costs $0.75, then how much money does William save each week by swapping from soda to water?

Grades 7-8: A 12-ounce steak has 92 grams of protein. A 6-ounce serving of chicken has 52 grams of protein. A 9-ounce serving of salmon has 63 grams of protein. If Mason wants to cook the option with the most protein per ounce, then which should he choose?

Grades 9 and up: A 250-millilitre green smoothie with 1 scoop of super vitamin powder costs $4.85. A 250-millilitre green smoothie with 3 scoops of super vitamin powder costs $5.55. Write a function of x, the number of scoops of super vitamin powder, that yields the cost of a green smoothie.

Math tutors near

Could not find Centre, try again